Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.11.2016 22:21 - URSA MiNOR=Малка/та Мечка...
Автор: indiram Категория: Новини   
Прочетен: 562 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 URSA MINOR - Малка/та Мечка 
Струва ми се, че Съзвездието в тия зимни дни може да се види и от България! 
... 

Малка мечка от Уикипедия, свободната енциклопедия    
Малка мечка
image
Информация
Латинско име Ursa Minor
Съкращение UMi
Символизира Малка мечка
Ректасцензия 15h
Деклинация 70°
Площ 256кв. градуса
56 в класацията
Главни звезди 6
Най-ярка звезда Полярна звезда (α UMi)
(Видима величина 2,02)
Метеорни потоци
Съседни
съзвездия
Видимо на ширини между +90° and −10°
Най-добра видимост в 21:00 през месец юни

Малка мечка е съзвездие в северното полукълбо. То е едно от 88-те съвременни съзвездия, а също така е и едно от 48-те съзвездия, описани от Птолемей. То е известно с факта, че се намира на мястото насеверния небесен полюс, въпреки че това ще се промени след няколко века, благодарение напрецесията на земната ос.[1]

 

Съдържание   [скриване] 

 

Видими особености[редактиране | редактиране на кода]

Разположението на седемте най-ярки звезди на Малката мечка наподобява вида на черпак. Звездата в края на дръжката на черпака е Полярната звезда - Северната звезда. Полярната звезда може да бъде открита и ако се следва мислената линия, преминаваща през двете звезди, които оформят края на „черпака“ на намиращата се наблизо Голяма мечка.

Полярната звезда (α UMi), най-ярката звезда в това съзвездие, е жълт свръхгигант с видима звездна величина 2,02m. Тя принадлежи към класа на променливите цефеиди. Съвсем малко по-тъмна е Кохаб (β UMi) - оранжев гигант с видима величина 2,08m в другия край на съзвездието. В периода приблизително от 2000 г. пр. н.е. до 500 г. от н. е. тя е била най-близко до посоката север и е служила за полярна звезда.

Четирите звезди, които оформят „черпака“ на Малката мечка са характерни с това, че са от втора, трета, четвърта и пета величина. Така те могат да се използват за определяне на величината на други звезди или за изпробване остротата на зрението.

Обекти от дълбокия космос[редактиране | редактиране на кода]

Джудже малка мечка, е галактика джудже, разположена в региона на съзвездието.

История[редактиране | редактиране на кода]

Смята се, че съзвездието е дефинирано през 6 в. пр. Хр. от гръцкия астроном Талес Милетски, но със сигурност е било използвано и преди като пътеводител от мореплавателите.

В древни времена, Малката мечка била наричана „Драконово крило“ и се смятала за част от съзвездието Дракон. Древногръцкият поет Аратус наричал съзвездието Κυνόσουρα (куносоура), което означава „кучешка опашка“. Името по-късно е адаптирано към латински и променено на Cynosura.

В митологията[редактиране | редактиране на кода]

Малката мечка, която е съставена от малък брой звезди, видими с невъоръжено око, смътно наподобява мечка с необикновено дълга опашка. Съзвездието, заедно с Голямата мечка, формира основата на мита за Калисто. Смята се, че необикновено дългата опашка на мечката се дължи на постоянното и въртене (на опашката) около полюса. Вариант на историята, където Воловар представлява Аркас, малката мечка се счита за кучето му. Това е най-стария мит, който обяснява както дължината на опашката, така и наричането на съзвездието „Малка Мечка” (опашката на кучето) от ескимосите.

По-рано, Малката мечка се считала просто за седем близки звезди и в митологията били отбелязани като сестри. В ранната гръцка митология, седемте звезди в Малката мечка били считани за хеспериди – дъщерите на Атлас. Заедно с другите съзвездия в зодиакалния знак на Везните, били свързани с ябълките на хесперидите, част от дванадесетте подвига на Херкулес
......................................... 
Живи и здрави! 
Поздрави!




Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: indiram
Категория: Новини
Прочетен: 956410
Постинги: 857
Коментари: 885
Гласове: 4489
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930